Przejdź do głównej zawartości
Photobucket

ZAMEK W ŁAPALICACH

Na wzgórzu, na ulicy Zamkowej, na Kaszubach w XX wieku został wybudowany zamek. 
Zamek ten jest obecnie nazywany przez turystów ,, zamkiem niepoprawnego marzyciela”. 
Zamki charakteryzują się wcześniejszymi epokami, nikt by nie przepuszczał, że w ówczesnym czasie powstanie taka budowla z wieżami, bramą wjazdową, dziedzińcem, z kilkoma piętrami oraz dużą ilością pokoi ogrodzona betonowym murem na 3m wysokości. 
https://www.google.pl/search?q=zamek+%C5%82apalice&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPhKHhovDYAhVL1xQKHdv9AywQ_AUICigB&biw=1920&bih=974#imgrc=dTGQXZFj3WSoaM:

Budowlę zapoczątkował Piotr Kazmierczyk już w latach 80-tych XX wieku. Miała to być inwestycja jego życia. Zamek został postawiony na terenie bagnistym, otoczonym lasami. Posiada 12 wież, 
które prawdopodobnie nawiązują do 12 Apostołów z Pisma Świętego. Wewnątrz budowli, 
na najniższym piętrze widnieje fontanna. Również jest przeznaczone miejsce na potężny basen 
oraz salę bankietową lub kaplicę. W piwnicach są potężne „lochy” oraz dużo tajemniczych zakamarków. Budowla zawiera 365 otworów okiennych, tarasy w miejscach, z których widać piękne otoczenie, obszerne balkony, miejsca na windy.  Z układu pomieszczeń możemy wnioskować, 
że każdy pokój połączony był z łazienka bądź garderobą. 
https://www.google.pl/search?q=zamek+%C5%82apalice&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPhKHhovDYAhVL1xQKHdv9AywQ_AUICigB&biw=1920&bih=974#imgrc=B-WpnvBWdgUpKM:

Możemy znaleźć informację, że budowla powstała na podstawie zezwolenia na dom z pracownią 
o powierzchni 170m2. Mimo to powstał wielki zamek o powierzchni 5tys. m2.
Historia budowy obiektu ma wzloty i upadki spowodowane czynnikami losowymi, finansowymi 
jak i prawnymi. Inwestora, pomysłodawcę darzymy wielkim szacunkiem. Podziwiamy jego odwagę, silną motywację oraz to, że mimo tylu niepowodzeń, tylu zrządzeń losu nigdy się nie poddaje.
Zamek każdego z nas imponuje w różny sposób. Pobudza wyobraźnię odbiorców. Dla jednych jest piękną scenerią do wykonywania zdjęć, filmów ślubnych. Dla innych jest ciekawostką do zwiedzenia (mimo, że jest zakaz wstępu na teren), dla jednych miejscem na imprezę oraz wiele innych powodów. Niestety zamek popada w ruinę, ze względu na działanie warunków atmosferycznych oraz niszczenie przez ludzi ( graffiti, zaśmiecanie terenu, dewastowanie obiektu). 
https://www.google.pl/search?q=zamek+%C5%82apalice&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPhKHhovDYAhVL1xQKHdv9AywQ_AUICigB&biw=1920&bih=974#imgrc=WCn84_9MwJOaFM:

Możemy stawiać dużo „gdybań” na temat zamku, co by można było zainwestować, w jaki sposób ochronić zamek przed niszczeniem, na jaki cel wykorzystać tę budowlę. Mimo szczerych zamierzeń kontynuacji budowy zamku, do chwili obecnej nikomu nie udało się kontynuować obranego celu przez twórcę. Na pewną dużą rolę „blokady” w tym przedsięwzięciu stanowią finanse oraz prawo.



red. A.Bo.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POMNIKI PRZYRODY

Zgodnie z brzmieniem Ustawy o ochronie przyrody z dn. 16.04.2004r. pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.  W poniższym artykule skupię się głównie na procedurze ustanowienia drzew pomnikami przyrody. Wiele z nas zapewne zastanawia się co nam dają drzewa? Czy warto je sadzić? Jaką rolę spełniają? Na te i inne pytania, odpowiedzi są różnorodne.  Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi.  Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tle...

PARK ORUŃSKI

Park Oruński przeszedł wspaniałą metamorfozę. Położony przy ruchliwej arterii komunikacyjnej, pozwala mimo wszystko na fantastyczny relaks w otoczeniu wzgórz i zieleni. Aż trudno sobie wyobrazić, jak to miejsce będzie wyglądało, kiedy spadnie śnieg! HISTORIA Park Oruński jest jednym z najstarszych parków w Gdańsku. Początki tego miejsca sięgają XVII w., kiedy to na jego terenie zbudowany został dworek myśliwski, a następnie założono park ze stawami, strumieniami, wodospadami, punktami widokowymi i różnymi okazami roślin. W wieku XVIII, w parku powstał ogród botaniczny, obecnie już nie istniejący. Na początku XIX wieku podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie park uległ całkowitemu zniszczeniu. Majątek zlicytowano i nabył go kupiec Fryderyk Hoene, który odrestaurował dwór i nadał mu drugie życie. Ostatnią właścicielką posiadłości była jego córka Emilia Hoene, która w 1918 r. przekazała park miastu. Władze Gdańska wykorzystały ten nabytek urządzając w parku bardzo popul...

CO PODLEGA OCHRONIE W BUDYNKACH?

Ukszta ł towanie dachu, forma po ł aci i materia ł z którego jest wykonany. Niezmieniona, a najlepiej oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Elewacja, jej kszta ł t, kolor, wielko ść i wszelkie dekoracje. Loggie oraz balkony wraz z ozdobnymi balustradami. red. K.Ro.