Przejdź do głównej zawartości
Photobucket

PARK ORUŃSKI

Park Oruński przeszedł wspaniałą metamorfozę. Położony przy ruchliwej arterii komunikacyjnej, pozwala mimo wszystko na fantastyczny relaks w otoczeniu wzgórz i zieleni. Aż trudno sobie wyobrazić, jak to miejsce będzie wyglądało, kiedy spadnie śnieg!

HISTORIA

Park Oruński jest jednym z najstarszych parków w Gdańsku. Początki tego miejsca sięgają XVII w., kiedy to na jego terenie zbudowany został dworek myśliwski, a następnie założono park ze stawami, strumieniami, wodospadami, punktami widokowymi i różnymi okazami roślin. W wieku XVIII, w parku powstał ogród botaniczny, obecnie już nie istniejący. Na początku XIX wieku podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie park uległ całkowitemu zniszczeniu. Majątek zlicytowano i nabył go kupiec Fryderyk Hoene, który odrestaurował dwór i nadał mu drugie życie. Ostatnią właścicielką posiadłości była jego córka Emilia Hoene, która w 1918 r. przekazała park miastu. Władze Gdańska wykorzystały ten nabytek urządzając w parku bardzo popularny wśród przedwojennych gdańszczan teren rozrywek i rekreacji.
Park Oruński / Dominik Paszliński / www.gdansk.pl      06/01/2018r.


Umiejscowiony blisko kanału Raduni skrawek zielonego spokoju niedawno przeszedł kolejną rezurekcję. Mowa o pracach rewitalizacyjnych, które po bardzo długich wysiłkach dobiegły końca.

STAN OBECNY

Ponad 10 hektarów powierzchni do ogarnięcia – naprzeciw takiemu wyzwaniu stanęła firma M-Park ze Starego Sącza. Ich projekt powstał na podstawie pracy Hansa Reichowa, 
przedwojennego architekta z Niemiec.
W ramach rewitalizacji zagospodarowano teren w zakresie ścieżek, zieleni, zamontowano ławki. Wybudowano amfiteatr w nowoczesnej odsłonie na widowni którego jest trochę więcej niż 250 miejsc siedzących. Odrestaurowano wozownię, a całość została  oświetlona. Ponadto, aby spacerowicze czuli się bezpiecznie zainstalowano monitoring. Powstały również stojaki na rowery – teraz cykliści będą mogli zejść ze swoich jednośladów 
i cieszyć się pięknem natury w ramach chwili przerwy.
Amfiteatr – tuż przed zakończeniem budowy / www.trojmiasto.pl 06/01/2018r.

Postawiono też stylizowaną altanę i ogrodzenie. Dokonano renowacji dużego mostu oraz dwóch mniejszych mostków na strumieniu.
Most w Parku / www.trojmiasto.eska.pl      06/01/2018r.

Park Oruński – plan zagospodarowania terenu / www.polnocna.tv 06/01/2018r.

To co na dzień dzisiejszy możecie zobaczyć jest wynikiem inwestycji, którą szacuje się na około 6,6 mln zł.


MOJE PRZEMYŚLENIA

Obecnie prezentująca się w tym miejscu przestrzeń cieszy oko. Spacer po tak ciekawej okolicy naprawdę pozwala się oderwać od wszechogarniającego zgiełku trójmiasta i pozwala odpocząć. Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca zwłaszcza po zmroku. Oświetlenie zastosowane w parku zdecydowanie pomogło wydobyć jego urok. 
Dlatego na koniec muszę podzielić się z Wami poniższymi zdjęciami. 😊
www.trojmiasto.pl      19/01/2018r.
www.trojmiasto.pl      19/01/2018r.
www.trojmiasto.pl      19/01/2018r.





red. N.Po.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

POMNIKI PRZYRODY

Zgodnie z brzmieniem Ustawy o ochronie przyrody z dn. 16.04.2004r. pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.  W poniższym artykule skupię się głównie na procedurze ustanowienia drzew pomnikami przyrody. Wiele z nas zapewne zastanawia się co nam dają drzewa? Czy warto je sadzić? Jaką rolę spełniają? Na te i inne pytania, odpowiedzi są różnorodne.  Drzewa odgrywają bardzo znaczącą rolę dla życia na Ziemi.  Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tle...

CO PODLEGA OCHRONIE W BUDYNKACH?

Ukszta ł towanie dachu, forma po ł aci i materia ł z którego jest wykonany. Niezmieniona, a najlepiej oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Elewacja, jej kszta ł t, kolor, wielko ść i wszelkie dekoracje. Loggie oraz balkony wraz z ozdobnymi balustradami. red. K.Ro.