Park Oruński przeszedł wspaniałą metamorfozę. Położony przy ruchliwej arterii komunikacyjnej, pozwala mimo wszystko na fantastyczny relaks w otoczeniu wzgórz i zieleni. Aż trudno sobie wyobrazić, jak to miejsce będzie wyglądało, kiedy spadnie śnieg!
Park Oruński jest jednym z najstarszych parków w Gdańsku. Początki tego miejsca sięgają XVII w., kiedy to na jego terenie zbudowany został dworek myśliwski, a następnie założono park ze stawami, strumieniami, wodospadami, punktami widokowymi i różnymi okazami roślin. W wieku XVIII, w parku powstał ogród botaniczny, obecnie już nie istniejący. Na początku XIX wieku podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie park uległ całkowitemu zniszczeniu. Majątek zlicytowano i nabył go kupiec Fryderyk Hoene, który odrestaurował dwór i nadał mu drugie życie. Ostatnią właścicielką posiadłości była jego córka Emilia Hoene, która w 1918 r. przekazała park miastu. Władze Gdańska wykorzystały ten nabytek urządzając w parku bardzo popularny wśród przedwojennych gdańszczan teren rozrywek i rekreacji.
Park Oruński / Dominik Paszliński / www.gdansk.pl 06/01/2018r.
Umiejscowiony blisko kanału Raduni skrawek zielonego spokoju niedawno przeszedł kolejną rezurekcję. Mowa o pracach rewitalizacyjnych, które po bardzo długich wysiłkach dobiegły końca.
STAN OBECNY
Ponad 10 hektarów powierzchni do ogarnięcia – naprzeciw takiemu wyzwaniu stanęła firma M-Park ze Starego Sącza. Ich projekt powstał na podstawie pracy Hansa Reichowa,
przedwojennego architekta z Niemiec.
W ramach rewitalizacji zagospodarowano teren w zakresie ścieżek, zieleni, zamontowano ławki. Wybudowano amfiteatr w nowoczesnej odsłonie na widowni którego jest trochę więcej niż 250 miejsc siedzących. Odrestaurowano wozownię, a całość została oświetlona. Ponadto, aby spacerowicze czuli się bezpiecznie zainstalowano monitoring. Powstały również stojaki na rowery – teraz cykliści będą mogli zejść ze swoich jednośladów
i cieszyć się pięknem natury w ramach chwili przerwy.
Amfiteatr – tuż przed zakończeniem budowy / www.trojmiasto.pl 06/01/2018r.
Postawiono też stylizowaną altanę i ogrodzenie. Dokonano renowacji dużego mostu oraz dwóch mniejszych mostków na strumieniu.
Most w Parku / www.trojmiasto.eska.pl 06/01/2018r.
Park Oruński – plan zagospodarowania terenu / www.polnocna.tv 06/01/2018r.
To co na dzień dzisiejszy możecie zobaczyć jest wynikiem inwestycji, którą szacuje się na około 6,6 mln zł.
MOJE PRZEMYŚLENIA
Obecnie prezentująca się w tym miejscu przestrzeń cieszy oko. Spacer po tak ciekawej okolicy naprawdę pozwala się oderwać od wszechogarniającego zgiełku trójmiasta i pozwala odpocząć. Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca zwłaszcza po zmroku. Oświetlenie zastosowane w parku zdecydowanie pomogło wydobyć jego urok.
Dlatego na koniec muszę podzielić się z Wami poniższymi zdjęciami. 😊
www.trojmiasto.pl 19/01/2018r.
www.trojmiasto.pl 19/01/2018r.
www.trojmiasto.pl 19/01/2018r.
red. N.Po.
Komentarze
Prześlij komentarz